• {{user.userFirstname}} {{user.userLastname}}
  • Вихід

Коли в Росії з'явилися перші паперові гроші?

На сьогоднішній день всі вже звикли до паперових і електронних грошей, що вже не замислюємося, що раніше могло бути інакше. Однак, паперові гроші з'явилися далеко не відразу. До появи паперових грошей ходили тільки монети. Перші паперові гроші з'явилися в Китаї 3000 років тому, проте в багатьох країнах світу вони увійшли в оборот набагато пізніше. Як саме вони з'явилися на території РФ і що цьому сприяло - розглянемо далі.

Перші паперові гроші в Росії: історичний нарис

Перші паперові гроші в Россії

Перша, хто проявила ініціативу про створення в Росії паперових грошей, була імператриця Єлизавета Петрівна, сталося це в 40-х роках 18 століття. Однак її пропозицію не затвердив Сенат. Після намагався винести на розгляд законопроект Петро 3, однак йому до кінця цю ідею не вдалося реалізувати через державний переворот. Через це перші паперові гроші з'явилися при Катерині Другій. Документ, який підтверджує випуск паперових грошей в обіг датується 29 грудня 1768 року. Головним аргументом, який послужив випуском паперових грошей стало те, що мідні монети були вкрай важкі, особливо якщо в наявності велика сума грошей. Іноді доводилося перевозити їх у великих скринях, які несли по 2 людини. Вихід же банкнот в рази полегшив цю задачу, при цьому всі паперові гроші підкріплювалися металевими монетами і були прирівняні її номіналу. Банкноти були випущені номіналом в 25, 50, 75 і 100 рублів. Однак незабаром державі довелося відмовитися від випуску 25 і 75-рублевої купюри, так як багато навчилися підробляти дані банкноти, що істотно шкодило державі.

У 1786 році для зручності були випущені банкноти номіналом в 5 і 10 рублів. Примітно те, що протягом тривалого періоду часу, аж до Радянського періоду зберігалася традиція друкувати 5 і 10 рублів на синьому і червоному папері відповідно. Аналогію можна привести і з сучасною української гривнею, де 5 і 10 гривень друкуються на синьому і червоному папері. Виходячи з цього, випуск банкнот призвів до розумних рішень з боку держави. Причому реформа була проведена настільки грамотно, що гроші не друкувалися бездумно, а все-таки були прив'язані до державної скарбниці. Тому тривалий період часу, аж до кінця існування Російської Імперії, рубль був однією з найстабільніших валют світу і коштував дорожче американського долара. У цей період велися досить активні міжнародні переговори, а економіка російської держави була однією з найпотужніших в світі. Це був один з тих чинників, який дозволяв рублю бути стабільним протягом такого тривалого періоду.

Значимість російського рубля в наші дні

На сьогоднішній день російський рубль відчуває не найкращі часи, що підтверджує його нестабільність після розвалу Радянського Союзу. Російська валюта в 1998 році пережила дефолт і станом на 2020 року 1 долар дорівнює 76,69 рублів. Поки експерти не беруться загадувати, що буде з російською валютою через 5 або 10 років. Однак варто наголосити на тому, що рубль в останні кілька років закріпився на світовому ринку і входить в трійку валют, які активно змінюють в країнах СНД і колишнього СРСР.