• {{user.userFirstname}} {{user.userLastname}}
  • Вихід

Історія російського рубля

Обмін рублів у Херсоні

Мало хто знає, але російський рубль веде свої витоки від української гривні. За всю історію свого існування він виріс в повноцінну валюту і сьогодні займає провідне місце в світовій економіці. За міжбанківськими розрахунками RUB займає 18 місце. Ця грошова одиниця пройшла важкий шлях: війни, реформи, революції. Довгі роки рубль не мав навіть свого символу, з'явився він недавно завдяки народній ініціативі та створенню європейської валюти.

Типографським знак ₽ офіційно був затверджений Центробанком в 2013 році. На честь прийняття офіційного символу рубля була випущена монета вартістю в 1 рубль. Центральний банк РФ створив враження стійкості рубля за рахунок візуального формування двох паралельних ліній. Знак рубля має аналогію з євро, чий знак «€» несе дві рисочки.

Як з'явився рубль?

Перша згадка про нього було в кінці XIII століття. Історики знайшли його на берестяній грамоті, знайденій в Новгороді. Рублем в Новгороді іменували місцеву гривню, яка мала свої особливості. Тоді рубль нагадував довгий срібний злиток вагою в 200 грам з вм'ятинами на зовнішній стороні. Трохи пізніше нарівні з новгородським з'явилися московський і литовський рублі. Власного родовища срібла не було, тому в хід йшли срібні гроші інших народів.

Домінування рубля сталося в XV столітті, тоді він витіснив гривню на територіях, де він ходив. Нарівні з ним використовувалася тільки полтина, яка була, власне, половинкою рубля. Подальший розвиток рубля пов'язаний з рядом реформ:

  1. Грошова реформа 1534 року Олени Глинської. Перша реформа була необхідністю, адже росли обсяги торгівлі і виникали проблеми з перерахунком грошей. Результат реформи - заборона всіх грошей, які ходили на Русі до XV століття. Почалося карбування нових монет. Нарівні з срібними монетами почалося карбування мідних грошей.
  2. Грошова реформа Олексія Михайловича. Вона трапилася після приєднання України і Білорусії. У цих країнах ходили більші монети, тому вирішили зробити повну реформацію грошової системи. Це призвело до того, що мідь впала в ціні і почався Мідний бунт. З 1663 року карбування мідних грошей припинилося.
  3. Зміни Петра I. Завдяки петровської реформи почалося карбування золотих червонців - по три рубля за штуку. З'явилися такі номінали, як полтини, імперіали і полуімперіали.
  4. Випуск паперових грошей. При Катерині II в Російській Імперії з'явилися перші паперові асигнації - в 1769 році, гасилися вони тільки мідними рублями. На жаль, в державі ніхто не контролював випуск асигнацій, тому їх стало дуже багато і вони знецінилися. Ситуація стабілізувалася в 1843 році завдяки міністру фінансів Канкрина Е.Ф.
  5. Реформа Вітте 1895-1897 рр. Міністр Вітте С.Ю. запропонував випускати всі монети з золота, щоб підняти покупну спроможність рубля і спростити ведення торгівлі з іноземцями. Для цього були випущені паперові рублі, які обов'язково підкріплювалися золотими. Курс обміну був 1:1. в той же час для друку купюр почали використовувати Орловський друк, що стало великим прогресом в історії грошей.

З 1904 року для рубля почався час кризи. Це був час воєн, революцій і реформ. У 1915 році всі монети в країні раптово зникли, включаючи мідні. Замість грошей в цей час використовували все, що тільки можливо, наприклад, етикетки вин різних сортів. Також використовували бартер.

Розвиток рубля в епоху СРСР

Як тільки до влади прийшли більшовики в 1917 році трапилася гіперінфляція. Через 5 років в новоствореній державі випустили перший радянський золотий червонець. Їх випущено було не так багато і по сей день вони є мрією нумізматів. У 1924 році відбулася чергова грошова реформа: ввели тверду валюту, підкріплену золотом. З 1931 року рублі стали карбувати з недорогоцінних металів - нікелю і його сплавів.

У 1951-1961 рр. сталася чергова реформа. Розробили єдиний стиль радянських грошей, який планувалося запустити по всій країні. Тоді ж трапилася чергова деномінація, і обміняти рубль старого формату можна було на новий за грабіжницьким курсом 10:1. Після цієї реформи 30 років валюту країни ніхто не чіпав.

Рубль в новий час

Після розвалу СРСР відбулася гіперінфляція радянського рубля. Ціни зросли в 10 разів за один рік, за 1992 - в 24 рази. Це послужило приводом для створення нового російського рубля. У 1993 році почалася конфіскаційна реформа в Росії, яка вилучала радянські гроші з обороту. Інфляція тривала досить довго, в 1998 році трапилася чергова деномінація, через яку номінали купюр зменшилися в 1000 разів. У 2006 році була випущена купюра в 5000 рублів, яка на сьогоднішній день є найбільшою з існуючих.