• {{user.userFirstname}} {{user.userLastname}}
  • Вихід

Цікаві факти про банки

Сучасний світ важко уявити без існування банків. У кожній країні функціонує понад сотні даних організацій. Всі банки умовно можна розділити на різні типи за певними критеріями:

  • за типом власності - державні та приватні;
  • по організаційно-правовій формі - акціонерні і пайові;
  • за функціональним призначенням - емісійні і комерційні;
  • за видами фінансових операцій - універсальні та комерційні;
  • за наявністю філій;
  • за масштабом фінансових операцій

Незвичайні факти з історії банків

Факти про банки

Дані фінансові організації з'явилися ще в Стародавньому Вавилоні в 8 столітті до н.е. Однак такого поняття в той час як банки не було. Наприклад європейці тоді зберігали свої гроші в монастирях, а стародавні греки в храмах Акрополя. Саме ж слово "банк" з'явилося в 15-16 столітті і має італійське походження. Так називали лавки на яких лихварі вели справи, викладаючи на неї монети і цінні папери. Що примітно слово "банкрут" (зламана лава) пішло теж з Італії і коли лихвар не міг виплатити гроші своїм клієнтам, то цю лаву розбивали об його голову.

Якщо банки давали в борг гроші в середньовічній Європі, то папа римський забороняв давати будь-яку суму під відсотки, так як наживатися на комусь було великим гріхом. Тому лихварів церква забороняла підпускати до причастя і ховали їх не в освяченій землі. Іудаїзм не забороняв вести банківські справи, тому більша частина лихварів в Європі були євреї. Єврейські громади часто піддавалися погромам, які влаштовували боржники. Мусульмани, як і християни, забороняли давати гроші під відсоток. На сьогоднішній день ісламські банки не приймають вклади у вигляді алкоголю, тютюну, порнографії і свинини. Примітний факт, що багато мусульман-банкірів не ведуть додаткових справ крім банківської діяльності. Перший же банк, який працює і до сьогоднішніх днів є Banca Monte dei Paschi di Siena в місті Сієна, Італія. Початок його діяльності датується тисяча чотиреста сімдесят другим роком.

До 2013 року найстарішим був банк в Швейцарії Wegelin & Co 1466 року, однак припинив своє існування. Багато італійських банків видають позику фермерам під заставу сиру. Термін кредиту у них розрахований на 2-3 роки, поки пармезан НЕ дозріє. Він зберігається в спеціальних умовах, і якщо клієнт не встигає віддати кредит, то після продажу сиру банк відшкодовує понесені збитки.

Діяльність банків в наші дні

Найбільше діючих банків налічується в Швейцарії. На території держави працюють відразу 400 фінансових установ. Якщо порахувати скільки зберігається грошей в банку, то сума може вийти в 52 трильйонів доларів. У швейцарських банківських скриньках є і старі вклади. Так одна з банківських сейфів датується 1902 роком з внеском в 13 франків, яка належить радянському революціонеру Володимиру Леніну.

Найбільший збиток, нанесений коли-небудь банку, датується 1945 роком. В цьому році був розграбований Рейхсбанк Німеччини, ця подія навіть увійшло до Книги рекордів Гіннесса. Якщо вірити статистичним даним, то цінностей було винесено на 5 мільярдів доларів, якщо перевести на сучасні гроші. Ще один злочин століття було скоєно в 1987 році, коли був пограбований Лондонський Knightsbridge, де двоє злочинців зуміли винести суму в розмірі 112,9 мільйонів доларів.

В Україні перші ж банки з'явилися в 1992 році. Ними стали Ощадбанк і ПриватБанк. Причому ПриватБанк став першим комерційним банком, який є одним з провідних в Україні і по сьогоднішній день. Сьогодні в нашій країні функціонують десятки банківських структур, які готові запропонувати фізичним і юридичним особам вигідні умови співпраці.