• {{user.userFirstname}} {{user.userLastname}}
  • Вихід

Що таке франчайзинг та франшиза: плюси та мінуси

Франчайзинг та франшиза

Багатьох бізнесменів-початківців приваблює перспектива стати співвласником бізнесу з відомим брендом під назвою “франчайзинг”. Багато хто думає, що це просто покупка торгової марки, однак це не так. Купуючи франшизу, майбутній підприємець отримує допомогу та підтримку, що скорочує можливі ризики. Не варто плутати франчайзинг та франшизу, це 2 різних поняття:

  • франчайзинг – різновид ведення бізнесу, коли компанія-лідер дозволяє іншим людям робити та реалізовувати продукцію зі своїм товарним знаком або надавати послуги. Паралельно з цим сторона-власник надає свою бізнес-модель, стратегію та право використовувати другій стороні свій товарний знак;
  • франшиза - сама бізнес-система, яку компанія-власник надає іншій компанії чи людині. Вона містить усі матеріали, які можуть знадобитися стороні-покупцеві.

Незважаючи на самостійне ведення бізнесу, франчайз немає права на товарний знак. Він зобов'язаний також дотримуватись якості продукції або послуг, необхідних франчайзером, у разі порушень він зобов'язаний буде виплатити штраф.

Переваги франчайзингу

Кожна модель бізнесу має свої переваги. Так, франчайз зможе швидко увійти на ринок, а франчайзер – отримати додатковий дохід. Продаючи франшизу, франчайзер отримує:

  • фінансовий дохід (паушальний внесок та роялті);
  • можливість продавати свій товар чи сировину; на своїх умовах;
  • незалежну рекламу;
  • розширення інфраструктури бізнесу без вкладень.

Той, хто купує франшизу, також залишається у плюсі. По-перше, він отримає допомогу та підтримку, готову бізнес-стратегію та підготовлену ЦА. По-друге, франчайз скорочує витрати на рекламу, отримує економічну та юридичну свободу над своїм підприємством, а також готовий стандарт якості.

Мінуси франчайзингу

Певні недоліки також є, особливо це стосується франчайзів, адже їм потрібно дотримуватися всіх умов та вимог за договором. Також якщо раптом основний власник бізнесу вирішить закрити своє підприємство або оголосить себе банкрутом, то франчайз також зазнає збитків. Франчайзери теж можуть зазнати збитків, якщо франчайз несумлінно виконуватиме свої обов'язки. Загалом інтереси сторін враховуються під час укладання договору, тому важливо це враховувати, щоб співпраця була вигідною та комфортною.